NGC 310

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 310


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 56 m 47,9 s
Деклинација - 1° 45' 53"
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Физички податоци
Историја
Откривач Роберт Стовел Бол
Откриена 31 декември 1866

NGC 310 е ѕвезда во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 декември 1866 година од страна на Роберт Стовел Бол, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 310 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 56 m 47,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 1° 45' 53".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 310 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 217; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4674. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1196.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]