NGC 433

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 433

{{{опис}}}

Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 15 м 9,2 с
Деклинација + 60° 7' 33"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Физички податоци
Привидни димензии 4' х '
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 септември 1829
Други ознаки OCL 319

NGC 433расеано ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 433 се споменува и како OCL 319 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 септември 1829 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 433 е од видот III2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 433 има привидни димензии од 4' х '.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 15 м 9,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 60° 7' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 433 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 36; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4030. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 945.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]