NGC 79

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 79

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 21 м 2,8 с
Деклинација + 22° 34' 2"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' х 0,6'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 14 ноември 1884
Други ознаки MCG 4-2-3, CGCG 479-3, NPM1G +22.0015

NGC 79елиптична галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 79 се споменува и како MCG 4-2-3, CGCG 479-3, NPM1G +22.0015 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 14 ноември 1884 година од страна на Гијом Бигурдан, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 12 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 79 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 79 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 21 м 2,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 22° 34' 2".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 79 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 126. Во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1340; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1730. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1188.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]