NGC 272

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 272


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 51 m 26 s
Деклинација + 35° 49' 18"
Податоци од набљудување
Вид на објект астеризам
Морфолошки вид *Grp
Привиден сјај
(видлив)
8,5
Физички податоци
Привидни димензии 5' х ?'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 2 август 1864
Други ознаки OCL 312

NGC 272 е астеризам во соѕвездието Андромеда, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 272 се споменува и како OCL 312.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 август 1864 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 272 е од видот *Grp.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,5 mag.[2] NGC 272 има само една привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 51 m 26 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 35° 49' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 272 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 90; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2288. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 406.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]