Прејди на содржината

NGC 241

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 241
{{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 43 м 33,2 с
Деклинација - 73° 26' 33"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,1
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 12 август 1834
Други ознаки NGC 242, ESO 29-SC6

NGC 241расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 241 се споменува и како NGC 242, ESO 29-SC6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 август 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 241 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,1 m.[2] NGC 241 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 43 м 33,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 73° 26' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 241 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]