NGC 243

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 243


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 46 m 0,7 s
Деклинација + 29° 57' 35"
Положбен агол 149°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' х 0,4'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 18 октомври 1881
Други ознаки MCG 5-2-43, CGCG 500-82, CGCG 501-1

NGC 243 е спирална галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 243 се споменува и како MCG 5-2-43, CGCG 500-82, CGCG 501-1 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 октомври 1881 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 243 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 mag/arcmin2.[2] NGC 243 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 46 m 0,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 29° 57' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 149°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 243 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2687. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 90; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1745. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1244.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]