NGC 80

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 80

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 21 м 10,9 с
Деклинација + 22° 21' 28"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' х 1,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 17 август 1828
Други ознаки UGC 203, MCG 4-2-4, CGCG 479-6

NGC 80елиптична галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 80 се споменува и како UGC 203, MCG 4-2-4, CGCG 479-6 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 17 август 1828 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 80 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 80 има привидни димензии од 1,6' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 21 м 10,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 22° 21' 28".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 80 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 126. Во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1351; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1185. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1188.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]