NGC 237

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 237


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 43 m 27,9 s
Деклинација - 0° 7' 31"
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' х 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 21 ноември 1886
Други ознаки UGC 461, MCG 0-2-136, CGCG 383-79, KARA 33, IRAS 00408-0023

NGC 237 е спирална галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 237 се споменува и како UGC 461, MCG 0-2-136, CGCG 383-79, KARA 33, IRAS 00408-0023 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 ноември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 237 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] NGC 237 има привидни димензии од 1,6' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 43 m 27,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 0° 7' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 237 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2597. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 216; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4673. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1196.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]