Прејди на содржината

NGC 306

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 306
{{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 54 м 15,1 с
Деклинација - 72° 14' 33"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 4 октомври 1836
Други ознаки ESO 29-SC23

NGC 306расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 306 се споменува и како ESO 29-SC23.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 октомври 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 306 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 m.[2] NGC 306 има само една позната привидна димензија од 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 54 м 15,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 14' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 306 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9138.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]