NGC 189

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 189

{{{опис}}}

Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 47 м 30 с
Деклинација + 85° 15' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2r
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Физички податоци
Привидни димензии 15' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 ноември 1831
Други ознаки OCL 309

NGC 189расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кефеј, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 189 се споменува и како OCL 309 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 189 е од видот II2r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 m.[2] NGC 189 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 47 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 85° 15' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 189 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 1; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4016. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1237.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]