NGC 346

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 346


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 59 m 5 s
Деклинација - 72° 10' 38"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато со емисиона маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Физички податоци
Привидни димензии 14' х 11'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 август 1826
Други ознаки ESO 51-SC10, largest EN in SMC

NGC 346 е отворено ѕвездено јато со емисиона маглина во соѕвездието Тукан, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 346 се споменува и како ESO 51-SC10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 346 е од видот EN+OCL.[1] NGC 346 има привидни димензии од 14' х 11'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 59 m 5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 10' 38".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 346 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9138.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]