NGC 466

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 466


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 17 м 13,5 с
Деклинација - 58° 54' 35"
Положбен агол 103°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' х 1,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 октомври 1836
Други ознаки ESO 113-34, AM 0115-591

NGC 466леќеста галаксија во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 466 се споменува и како ESO 113-34, AM 0115-591 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 466 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 466 има привидни димензии од 1,7' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 17 м 13,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 58° 54' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 103°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 466 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4632. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 417; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8480.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]