Прејди на содржината

NGC 414

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 414
{{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 11 м 17,6 с
Деклинација + 33° 6' 49"
Положбен агол 35°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' х 0,4'
Историја
Откривач Пер Магнус Херман Шулц
Откриена 22 октомври 1867
Други ознаки UGC 744, CGCG 501-123, 4ZW 39, KCPG 25A

NGC 414леќеста галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 414 се споменува и како UGC 744, CGCG 501-123, 4ZW 39, KCPG 25A .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 октомври 1867 година од страна на Пер Магнус Херман Шулц, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 9,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 414 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 414 има привидни димензии од 0,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 11 м 17,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 6' 49".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 35°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 414 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4254. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 601.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]