NGC 269

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 269 {{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 48 м 21 с
Деклинација - 73° 31' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 ноември 1836
Други ознаки ESO 29-SC16

NGC 269расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 269 се споменува и како ESO 29-SC16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 ноември 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 269 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 m.[2] NGC 269 има само една позната привидна димензија од 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 48 м 21 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 73° 31' 54".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 269 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]