NGC 302

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 302


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 56 m 25,2 s
Деклинација - 10° 39' 44"
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Франк Милер
Откриена 1886

NGC 302 е ѕвезда во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1886 година од страна на Франк Милер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 26 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 302 е од видот *.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 56 m 25,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 10° 39' 44".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 302 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 262; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5270. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1204.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]