NGC 330

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 330

{{{опис}}}

Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 56 м 19,8 с
Деклинација - 72° 27' 44"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' х ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 август 1826
Други ознаки ESO 29-SC24

NGC 330расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 330 се споменува и како ESO 29-SC24.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 330 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 m.[2] NGC 330 има само една позната привидна димензија од 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 56 м 19,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 27' 44".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 330 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9138.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]