NGC 136

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 136


Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 31 m 30,7 s
Деклинација + 61° 30' 33"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,5
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 ноември 1788
Други ознаки OCL 295

NGC 136 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 136 се споменува и како OCL 295 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 ноември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 136 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува mag/arcmin2.[2] NGC 136 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 31 m 30,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 61° 30' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 136 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 15; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4015. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1237.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]