UGC 480

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од NGC 218)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
UGC 480


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 46 m 32 s
Деклинација + 36° 19' 32"
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' х 1,2'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 1876
Други ознаки UGC 480, MCG +6-2-16, CGCG 519-21, VV 527A, KCPG 16A, IRAS 00438+3603

UGC 480 е спирална галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како UGC 480 се споменува и како UGC 480, MCG +6-2-16, CGCG 519-21, VV 527A, KCPG 16A, IRAS 00438+3603 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1876 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, UGC 480 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] UGC 480 има привидни димензии од 1,5' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 46 m 32 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 36° 19' 32".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на UGC 480 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2720. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 90; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2287. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 398.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]