NGC 103

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 103


Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 25 м 17,3 с
Деклинација + 61° 19' 19"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
9,8
Физички податоци
Привидни димензии 5' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 октомври 1829
Други ознаки OCL 291

NGC 103отворено ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 103 се споменува и како OCL 291 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 октомври 1829 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 103 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,8 mж.[2] NGC 103 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 25 м 17,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 61° 19' 19".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 103 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 15; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4015. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 636.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]