NGC 381

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 381


Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 8 m 20 s
Деклинација + 61° 35' 0"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Привиден сјај
(видлив)
9,3
Физички податоци
Привидни димензии 7' х ?'
Историја
Откривач Каролина Хершел
Откриена 1783
Други ознаки OCL 317

NGC 381 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 381 се споменува и како OCL 317.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1783 година од страна на Каролина Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 4,2 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 381 е од видот III2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,3 mag.[2] NGC 381 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 8 m 20 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 61° 35' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 381 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 16; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4017. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 945.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]