NGC 18

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 18


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 9 m 23 s
Деклинација + 27° 43' 56"
Податоци од набљудување
Вид на објект двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Пер Магнус Херман Шулц
Откриена 15 октомври 1866

NGC 18 е двојна ѕвезда во соѕвездието Пегаз, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 15 октомври 1866 година од страна на Пер Магнус Херман Шулц, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9,6 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 18 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 9 m 23 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 27° 43' 56".[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 18 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 125; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1735. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува со ознаката под број 205.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[edit | edit source]