Прејди на содржината

NGC 261

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 261
{{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 46 м 27,9 с
Деклинација - 73° 6' 14"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' х ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 5 септември 1826
Други ознаки ESO 29-EN12

NGC 261оддавна маглина во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 261 се споменува и како ESO 29-EN12.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 261 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m.[2] NGC 261 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 46 м 27,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 73° 6' 14".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 261 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]