NGC 121

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 121 {{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 26 м 47,1 с
Деклинација - 71° 32' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' х '
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 20 септември 1835
Други ознаки ESO 50-SC12, in SMC

NGC 121збиено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 121 се споменува и како ESO 50-SC12, in SMC .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 септември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 121 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 121 има привидни димензии од 1,5' х '.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 26 м 47,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 71° 32' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 121 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 440; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9137.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]