NGC 447

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 447

{{{опис}}}

Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 15 м 37,9 с
Деклинација + 33° 3' 59"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 15,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' х 2,2'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 8 октомври 1861
Други ознаки IC 1656, UGC 804, MCG 5-4-6, CGCG 502-13

NGC 447спирална галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 447 се споменува и како IC 1656, UGC 804, MCG 5-4-6, CGCG 502-13 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 октомври 1861 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 447 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 15,6 m/лм2.[2] NGC 447 има привидни димензии од 2,2' х 2,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 15 м 37,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 3' 59".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 447 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4550. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2295. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 30.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]