NGC 464

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 464


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 19 m 26,6 s
Деклинација + 34° 57' 21"
Податоци од набљудување
Вид на објект двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Привидни димензии ' х '
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1882

NGC 464 е двојна ѕвезда во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

          .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 464 е од видот *2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота mag, додека површинскиот сјај изнесува mag/arcmin2.[2] NGC 464 има привидни димензии од ' х '.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 19 m 26,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 34° 57' 21".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 464 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2299. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1189.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]