NGC 376

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 376
{{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 3 м 53,4 с
Деклинација - 72° 49' 26"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
10,9
Физички податоци
Привидни димензии 1' х ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 2 септември 1826
Други ознаки ESO 29-SC29

NGC 376расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 376 се споменува и како ESO 29-SC29.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 376 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,9 m.[2] NGC 376 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 3 м 53,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 49' 26".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 376 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]