NGC 405

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 405


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 8 m 33,6 s
Деклинација - 46° 40' 6"
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7,1
Физички податоци
Привидни димензии ' х '
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 6 септември 1834
Други ознаки SAO 215379, ESO 243-*39

NGC 405 е ѕвезда во соѕвездието Феникс, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 405 се споменува и како SAO 215379, ESO 243-*39 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 септември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 405 е од видот *.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 7,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува mag/arcmin2.[2] NGC 405 има привидни димензии од ' х '.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 8 m 33,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 46° 40' 6".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 405 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 387; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8032.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]