NGC 435

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 435


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 13 m 59,8 s
Деклинација + 2° 4' 16"
Положбен агол 12°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Scd
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' х 0,4'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 23 октомври 1864
Други ознаки UGC 779, MCG 0-4-46, CGCG 385-35

NGC 435 е спирална галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 435 се споменува и како UGC 779, MCG 0-4-46, CGCG 385-35 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 октомври 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 435 е од видот Scd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] NGC 435 има привидни димензии од 1,1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 13 m 59,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 2° 4' 16".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 12°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 435 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4434. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 217; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 20. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1259.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]