NGC 32

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 32
{{{опис}}}
Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 10 м 53,2 с
Деклинација + 18° 47' 33"
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' х ?'
Историја
Откривач Јохан Фридрих Јулиус Шмит
Откриена 10 октомври 1861

NGC 32двојна ѕвезда во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 октомври 1861 година од страна на Јохан Фридрих Јулиус Шмит, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 32 е од видот *2.[1] NGC 32 има една позната привидна димензија, која изнесува 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 10 м 53,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 18° 47' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 32 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 125; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1182. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1195.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]