NGC 57

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 57


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 15 m 30,9 s
Деклинација + 17° 19' 45"
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' х 1,9'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 8 октомври 1784
Други ознаки UGC 145, MCG 3-1-31, CGCG 456-46

NGC 57 е елиптична галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 57 се споменува и како UGC 145, MCG 3-1-31, CGCG 456-46 .

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 8 октомври 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 57 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 57 има привидни димензии од 2,2' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 15 m 30,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 17° 19' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 57 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1037. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 125; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1179. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1195.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[edit | edit source]