NGC 123

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 123


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 27 m 36,2 s
Деклинација - 1° 35' 58"
Податоци од набљудување
Вид на објект ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 27 септември 1880

NGC 123 е ѕвезда во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 септември 1880 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 123 е од видот *.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 27 m 36,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 1° 35' 58".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 123 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 216; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4665. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 591.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]