NGC 341

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 341

{{{опис}}}

Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 57 м 45 с
Деклинација - 74° 28' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 18 септември 1835
Други ознаки ESO 29-SC25

NGC 341расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 341 се споменува и како ESO 29-SC25.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 септември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 341 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 m.[2] NGC 341 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 57 м 45 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 74° 28' 20".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 341 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5270. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1204.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]