NGC 77

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 77
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 20 м 1,6 с
Деклинација - 22° 31' 56"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' х 0,4'
Историја
Откривач Франк Милер
Откриена 1886
Други ознаки ESO 473-15, NPM1G -22.0006

NGC 77елиптична галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 77 се споменува и како ESO 473-15, NPM1G -22.0006 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1886 година од страна на Франк Милер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 77 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 77 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 20 м 1,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 22° 31' 56".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 77 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 306. Во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1290; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6413. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 577.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]