Прејди на содржината

NGC 267

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 267
{{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 48 м 2,9 с
Деклинација - 73° 16' 27"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 4 октомври 1836
Други ознаки ESO 29-SC15

NGC 267расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 267 се споменува и како ESO 29-SC15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 октомври 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 267 е од видот OCL.[1] NGC 267 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 48 м 2,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 73° 16' 27".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 267 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]