NGC 206

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 206

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 40 м 32,3 с
Деклинација + 40° 44' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Привидни димензии 4,2' х ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 17 октомври 1786

NGC 206дел од галаксија во соѕвездието Андромеда, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 206 е од видот GxyP.[1] NGC 206 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 40 м 32,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 40° 44' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 206 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 60; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2801. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 851.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]