NGC 299

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 299 {{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 53 м 24,7 с
Деклинација - 72° 11' 47"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,7
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 12 август 1834
Други ознаки ESO 51-SC5

NGC 299расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 299 се споменува и како ESO 51-SC5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 август 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 299 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,7 m.[2] NGC 299 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 53 м 24,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 11' 47".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 299 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9138.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]