NGC 436

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 436

{{{опис}}}

Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 15 м 58 с
Деклинација + 58° 48' 42"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид I3m
Привиден сјај
(видлив)
8,8
Физички податоци
Привидни димензии 5' х '
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 ноември 1787
Други ознаки OCL 320

NGC 436отворено ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 436 се споменува и како OCL 320 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 436 е од видот I3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,8 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 436 има привидни димензии од 5' х '.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 15 м 58 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 58° 48' 42".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 436 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 36; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3681. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 945.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]