NGC 380

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 380
{{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 7 м 17,6 с
Деклинација + 32° 28' 58"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' х 1,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 12 септември 1784
Други ознаки UGC 682, MCG 5-3-51, CGCG 501-81, Arp 331, VV 193, 4ZW 38, Z 0104.5+3213

NGC 380елиптична галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 380 се споменува и како UGC 682, MCG 5-3-51, CGCG 501-81, Arp 331, VV 193, 4ZW 38, Z 0104.5+3213.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 септември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 380 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 380 има привидни димензии од 1,3' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 7 м 17,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 32° 28' 58".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 380 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3969. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 601.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]