NGC 453

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 453

{{{опис}}}

Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 16 м 17,3 с
Деклинација + 33° 0' 53"
Податоци од набљудување
Вид на тело тројна ѕвезда
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Привидни димензии ' х '
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 10 ноември 1881

NGC 453тројна ѕвезда во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 ноември 1881 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 453 е од видот *3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 453 има привидни димензии од ' х '.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 16 м 17,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 0' 53".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 453 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2295. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 30.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]