Главна страница

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Main Page)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 99.114 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
EscherichiaColi NIAID.jpg

Бактерии — голем домен на прокариотски микроорганизми. Типично се неколку микрометри во должина и се среќаваат во голем број на облици, вклучувајќи сфери, стапчиња и спирали. Бактериите се едни од најстарите животни форми на планетата и може да се најдат во скоро сите хабитати. Тие ги населуваат океаните, копното, врелите извори, екстремно кисели води и радиоактивни отпади, а може да се најдат дури и на големите длабочини на земјината кора. Тие исто така живеат во сложените повеќеклеточни организми како што се животните и растенијата, а со нив формираат симбиотски или паразитски односи. Повеќето бактерии се уште не се карактеризирани, а само околу половина од сите бактериски колена имаат видови кои може да се одгледуваат во лабораторија. Науката за бактерии се нарекува бактериологија и претставува гранка на микробиологијата.

Во еден грам почва има околу 40 милиони бактериски клетки, а во милилитар слатка вода има околу милион бактериски клетки. На планетата Земја има околу 5×1030 бактерии. Ова образува бактериска биомаса која е поголема од растителната и животинската биомаса заедно. Бактериите се неопходни за многу фази од циклусот на елементите во биосферата, како што се врзувањето на јаглеродот и азотот од атмосферата. Циклусот на елементите исто така вклучува разградување на телата на мртвите организми, а бактериите се најодговорни за фазата на гниење на овој процес. Во биолошките заедници кои живеат околу хидротермалните извори или студените извори, екстремофилните бактерии ги обезбедуваат виталните хранливи материи кои се неопходни да се одржи животот во овие средини; како што е искористувањето на метан и сулфурводород за продукција на енергија.

Порано бактериите се сметаа за растенија и се класифицираа во класата Schizomycetes. Денес бактериите се класифицираат како прокариотски организми кои за разлика од животинските, растителните и другите еукариотски организми не поседуваат клеточно јадро и немаат мембрански органели. Иако традиционално терминот "бактерии" се користеше за сите прокариоти, научната класификација се промени со почетокот на деведесетите години од дваесетиот век, по откритието дека археите се посебна група на прокариоти кои заедно со бактериите еволуирале од заеднички предок. Денес бактериите и археите се класифицирани во два одделни домени на животот, а третиот го чинат еукариотите. (Дознајте повеќе...)


Слика и снимка на денот
Salar de Uyuni, Bolivia, 2016-02-04, DD 16-18 HDR.JPG
Отсјај во Ујунската Солница на изгрејсонце. Покраина Даниел Кампос во департманот Потоси, југозападна Боливија, недалеку од Андите. Ова е најголемата солница во светот.

Подвижна забрзана снимка од градот Бризбејн, Австралија.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Карта на архипелагот Чагос
На денешен ден…

Денес е 21 февруари 2019 г.

Настани:

1613  Првиот руски владетел од династијата Романови, Михаил Фјодорович, бил прогласен за цар. Со тоа започнала ерата на династијата.
1795  Холандија ѝ го предала на Велика Британија островот Цејлон во Индискиот Океан.
1848  Објавен е Комунистичкиот манифест, дело на Карл Маркс и Фридрих Енгелс.
1916  Започнала битката кај Верден во Франција, најкрвавата битка во Првата светска војна, која со кратки прекини траела шест месеци, а во која загинале 700.000 војници.
1925  Излегол првиот број на американското списание „Њујоркер“.
1947  Физичарот Едвард Харвард Ленд од Њујорк ја измислил камерата која веднаш ги развива фотографиите. Подоцна, таа го добила името полароид-камера според фирмата „Полароид“ каде што се произведувала.
1972  Ричард Никсон, допатувал во Пекинг, со што започнала нормализацијата на американско-кинеските односи. Тоа било првата посета на еден американски претседател на Кина.
1986  Излегол албумот на американската хеви-метал група „Металика“ насловен како „Господар на куклите (Master of Puppets)“.
1992  Во Вадуц (Лихтенштајн), на Генералното собрание на меѓународната хотелска агенција „Евротел“ во која членуваат девет земји, Република Македонија била примена за десетта членка.
1999  Посетата на индискиот премиер Атал Бехари Ваџпај на Пакистан, прва на еден шеф на влада на соседната земја по десет години, завршила со потпишување на договор за соработка меѓу двете држави во напорите за решение на спорот околу Кашмир, како и за намалување на ризикот од војна.

Родени:

1728  Петар III — руски цар.
1795  Франческо Маноел да Силва — бразилски композитор.
1866  Аугуст фон Васерман — германски бактериолог.
1880  Георги Казепов — македонски револуционер.
1893  Андре Сеговија — шпански гитарист.
1895  Милан Кашанин — српски и југословенски писател, ликовен критичар и историчар на уметноста.
1903  Рејмон Кено — француски писател.
1924  Роберт Габриел Мугабезимбабвеански револуционер и политичар.
1925  Сем Пекинпо — американски филмски режисер.
1933  Нина Симон — американска пејачка.
1943  Људмила Улицка — руска писателка.
1949  Џери Харисон — американски рок-музичар, член на групите „Модерн лаверс“ и „Токинг хедс“.
1951  Мухамед Халили — македонски политичар.
1956  Ха Ѓин — кинеско-американски писател.
1960  Стив Вин — американски рок-музичар, член на групата „Дрим синдикејт“.
1967  Лирој Барел — американски атлетичар.
1969  Петра Кронбергер — австриска скијачка.
1980  Џигме Кесар Намѓел Вангчуккрал на Бутан.
1984  Андреас Сепи — италијански тенисер.
1985  Мартин Велитс — словачки велосипедист.
1985  Петер Велитс — словачки велосипедист.
1985  Кристијан Мајер — канадски велосипедист.
1989  Корбин Блу — американски глумец.
1990  Даниел Дидави — германски фудбалер.
1991  Ријад Марез — алжирски фудбалер.

Починале:

1575  Клаудија Валоа — француска принцеза.
1513  Јулиј IIримски папа.
1677  Барух Спиноза — холандски филозоф.
1730  Бенедикт XIII — римски папа.
1965  Малколм Икс — водач на црнечките националисти во САД.
1984  Михаил Шолохов — руски и советски писател.
1991  Маргот Фонтејн — англиска балерина.
2004  Џон Чарлс — велшки фудбалер.
2015  Кларк Тери — американски џез-музичар.

Празници:

Меѓународен ден на мајчиниот јазик (УНЕСКО)
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — Централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — Проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект - освен на македонски, Википедија е достапна и на 285 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на фондацијата Викимедија — непрофитна организација, која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич