100 книги на векот според Ле Монд

Од Википедија — слободната енциклопедија

100 книги на векот — француска класификација на книжевни дела, одбрани како најдобри на ХХ. век. Изборот на книги е резултат на проект организиран од француското книгоиздателство Fnac и списанието Le Monde во 1999 година. Служејќи се со прелиминарен список на над двесте наслови, составен од библиотеки и новинари, седумнаесет илјади Французи гласале за сто дела одговарајќи на прашањето: „Кои книги ви се останати во сеќавање?“[1]. Конечниот список покрај романи вбројува и дела од полето на поезијата, театарот и стрипот.

Најголем број од делата на списокот се на француски јазик, а останатиот дел се на некои од другите западноевропски јазици; повеќето се од писатели со потекло од континентална Европа, а помал број се од другите континенти. Иако списокот е главно составен од книжевни дела, неколку од делата на списокот се од филозофски или научен карактер, како Битие и ништост на Жан-Пол Сартр или Трите есеи за теоријата на сексуалноста на Зигмунд Фројд.

100 книги на векот[уреди | уреди извор]

бр. Наслов Автор Година
1 Странецот Албер Ками 1942
2 Во потрага по загубеното време Марсел Пруст 19131927
3 Процес Франц Кафка 1925
4 Малиот принц Антоан де Сент Егзипери 1943
5 Човечка судбина Андре Малро 1933
6 Патување до крајот на ноќта Луј-Фердинан Селин 1932
7 Плодови на гневот Џон Стајнбек 1939
8 За кого бијат камбаните Ернест Хемингвеј 1940
9 Големиот Мон Ален-Фурнје 1913
10 Пената на деновите Борис Вијан 1947
11 Вториот пол Симон де Бовоар 1949
12 Чекајќи го Годо Семјуел Бекет 1952
13 Битие и ништост Жан-Пол Сартр 1943
14 Името на розата Умберто Еко 1980
15 Архипелаг ГУЛАГ Александар Солженицин 1973
16 Зборови Жак Превер 1946
17 Алкохоли Гијом Аполинер 1913
18 Синиот лотус Ерже 1936
19 Дневник Ана Франк 1947
20 Tristes tropiques(француски) Клод Леви-Строс 1955
21 Храбар Нов Свет Алдус Хаксли 1932
22 1984 Џорџ Орвел 1949
23 Астерикс Рене Гошини и Албер Удерцо 1959
24 Ќелавата пејачка Ежен Јонеско 1952
25 Три есеи за теоријата на сексуалноста Зигмунд Фројд 1905
26 L'Œuvre au noir Маргерит Јурсенар 1968
27 Лолита Владимир Набоков 1955
28 Улис Џејмс Џојс 1922
29 Пустината на Татарите Дино Буцати 1940
30 Ковачи на лажни пари Андре Жид 1925
31 Хусар на покривот Жан Жионо 1951
32 Belle du Seigneur(француски) Албер Коен 1968
33 Сто години самотија Габриел Гарсија Маркес 1967
34 Звукот на бесот Вилијам Фокнер 1929
35 Тереза Дескејру Франсоа Шарл Моријак 1927
36 Цаци во метрото Ремон Кено 1959
37 Verwirrung der Gefühle(германски) Штефан Цвајг 1927
38 Однесено од виорот“ (филм) Маргарет Мичел 1936
39 Љубовниците на леди Четерли Д. Х. Лоренс 1928
40 Волшебниот рид Томас Ман 1924
41 Добар ден таго Франсоаз Саган 1954
42 Тишината на морето Веркор 1942
43 La Vie mode d'emploi(француски) Жорж Перек 1978
44 Баскервилски пес Артур Конан Дојл 19011902
45 Sous le soleil de Satan(француски) Жорж Бернанос 1926
46 Големиот Гетсби Френсис Скот Фицџералд 1925
47 Шега Милан Кундера 1967
48 Презир Алберто Моравија 1954
49 Убиството на Роџер Акројд Агата Кристи 1926
50 „Наѓа“ Андре Бретон 1928
51 Aurélien(француски) Луј Арагон 1944
52 Le Soulier de satin(француски) Пол Клодел 1929
53 Шест лица го бараат писателот Лујџи Пирандело 1921
54 Der aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui(германски) Бертолт Брехт 1959
55 Vendredi ou les Limbes du Pacifique(француски) Мишел Турние 1967
56 Војната на световите Херберт Џорџ Велс 1898
57 Se questo è un uomo(италијански) Примо Леви 1947
58 Господарот на прстените Џ. Р. Р. Толкин 19541955
59 Les Vrilles de la vigne(француски) Колет 1908
60 Capitale de la douleur(француски) Пол Елијар 1926
61 Мартин Идн Џек Лондон 1909
62 Corto MalteseUna ballata del mare salato(италијански) Хуго Прат 1967
63 Le Degré zéro de l'écriture(француски) Ролан Барт 1953
64 Die verlorene Ehre der Katharina Blum(германски) Хајнрих Бел 1974
65 Le Rivage des Syrtes(француски) Жилјен Грак 1951
66 Les Mots et les Choses(француски) Мишел Фуко 1966
67 На пат Џек Керуак 1957
68 Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige(шведски) Селма Лагерлеф 19061907
69 Нечија сопствена соба Вирџинија Вулф 1929
70 Марсовски хроники Реј Бредбери 1950
71 Le Ravissement de Lol V. Stein(француски) Маргерит Дирас 1964
72 Le Procès-verbal(француски) Жан-Мари Ле Клезио 1963
73 Tropismes(француски) Натали Сарот 1939
74 Journal, 1887-1910(француски) Жил Ренар 1925
75 Лорд Џим Џозеф Конрад 1900
76 Écrits(француски) Жак Лакан 1966
77 Le Théâtre et son double(француски) Антонен Арто 1938
78 Manhattan Transfer(англиски) Џон Дос Пасос 1925
79 Фантазии Хорхе Луис Борхес 1944
80 Moravagine(француски) Блез Сандрар 1926
81 Генералот на мртвата војска Исмаил Кадаре 1963
82 Изборот на Софија Вилијам Стајрон 1979
83 Цигански романсеро Федерико Гарсија Лорка 1928
84 Pietr-le-Letton(француски) Жорж Сименон 1931
85 Notre-Dame-des-Fleurs(француски) Жан Жене 1944
86 Човек без својства Роберт Музил 19301932
87 „Бес и тајна“ Рене Шар 1948
88 Игра во 'ржта Џ. Д. Селинџер 1951
89 No Orchids for Miss Blandish(англиски) Џејмс Хадли Чејс 1939
90 Blake et Mortimer (француски) Едгар П. Јакобс 1950
91 Die Aufzeichnungen des Malte Laurids Brigge(германски) Рајнер Марија Рилке 1910
92 La Modification(француски) Мишел Битор 1957
93 The Origins of Totalitarianism(англиски) Хана Арент 1951
94 Мајсторот и Маргарита Михаил Булгаков 1967
95 The Rosy Crucifixion(англиски) Хенри Милер 19491960
96 The Big Sleep(англиски) Рејмонд Чендлер 1939
97 „Чемери“ (Amers) (француски) Сен-Џон Перс 1957
98 Gaston(француски) Андре Франкен 1957
99 Под вулканот Малколм Лоури 1947
100 Деца на полноќта Салман Ружди 1981

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Savigneau, Josyane (15 October 1999). „Écrivains et choix sentimentaux“ [Authors and sentimental choices]. Le Monde (француски). Архивирано од изворникот на 2012-05-27. Посетено на 2016-12-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]