1927 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1917191819191920192119221923 •   
192419251926 1927 192819291930
   1931193219331934193519361937
Поврзан временски период или предмет
1924192519261927192819291930
1890-тите1900-тите1910-тите1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1927 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]