За кого бијат камбаните

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За кого бијат камбаните
Za kogo bijat kambanite.jpg
Насловна страница на првото издание
АвторЕрнест Хемингвеј
Наслов на
оригиналот
For Whom the Bell Tolls
ЗемјаСАД
Јазиканглиски
Жанрвоен роман
ИздавачСиновите на Чарлс Скрибнер
Издадена
21 октомври 1940

За кого бијат камбаните е роман на Ернест Хемингвеј издаден во 1940 година. Ја кажува приказната на Роберт Џордан, млад Американец во Меѓународните бригади во прилог на републиканските герилски единици за време на Шпанската граѓанска војна. Како највреден, доделено му било да крене мост за време на нападот врз градот Сеговија. Романот на Хемингвеј се смета како негово најдобро дело, заедно со „Сонцето повторно изгрева“, „Старецот и морето“ и „Збогум на оружјето“.

Потекло[уреди | уреди извор]

Ернест Хемингвеј ја напишал За кого бијат камбаните во Хавана, Куба; Кеј Вест, Флорида; и Сан Валеј, Идахо во 1939 година. Во Куба, тој живеел во хотелот Амбос-Мундос како што работел како манускрипт. Романот го завршил во јули 1940 година и го објавил во октомври. тој беше заснован на доживувањата на Хемингвеј за време на Шпанската Граѓанска војна и се одликува како американски лик наречен Роберт Џордан, кој се борел со шпанските војници за републиканците. Подглавијата во романот вклучувајќи ги и тие кои се чисто измислени, тие се засновани на вистинските луѓе но кои се раскажувачи, и всушност тие кои се актуални фигури во војната. Сиера де гуадарма планината е помеѓу Мадрид и Еговиа, што акцијата зазема место за време на четири дена и три ноќи. За кого бијат камбаните стана Книга за избор која била продадена во пола милион копии за неколку месеци, која беше номинирана за Пулитзерова награда, и станала литературен триумф за Хемингвеј. Објавена била на 21 октомври 1940 година, и првата верзија за печатење била за 75,000 копии продавани за 2,75 дол.