Малиот принц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малиот Принц
Малиот Принц.jpg
Корица на македонското издание.
АвторАнтоан де Сент Егзипери
Наслов на
оригиналот
Le Petit Prince
ИлустраторАнтоан де Сент Егзипери
ЗемјаФранција
Јазикфранцуски
Издадена
1943
Страници97

Малиот принц (француски: Le Petit Prince) — најпознатиот роман на Антоан де Сент Егзипери, објавен во 1943 година. Романот се печати заедно со низа илустрации, направени од самиот Сент Егзипери, а кои се поврзани со содржината. Книгата е преведена на повеќе од 180 јазици и продадена во над 80 милиони примероци,[1][2] со што е една од најпродаваните книги во светот, воопшто.

Пишувањето на книгата[уреди | уреди извор]

Книгата била напишана за време на престојот на Сент Егзипери во куќата The Bevin House во Ашарокен, Њујорк, на Лонг Ајланд. Како одраз на тоа, во една верзија на книгата се споменувале центарот "Рокфелер" и Лонг Ајленд, но подоцна, тие биле избришани од крајната верзија. Сент Егзипери поминал две години во Њујорк, а еден ден, кога се подготвувал да го напушти градот и да се приклучи на воените сили како пилот, тој се појавил на вратата неговата пријателка Силвија Хамилтон, облечен во воена униформа и рекол: "Би сакал да ви дадам нешто прекрасно, но ова е сè што имам". Потоа, тој фрлил истуткана хартиена кеса врз масичката во ходникот, а внатре биле ракописот и цртежите за "Малиот принц". Подоцна, во 1968 година, Силвија Хамилтон ги предала оригиналниот ракопис, заедно со цртежите, на њујоршката книжарница "Морган".[3]

Куќата во која била книгата Малиот принц била напишана

Осврт[уреди | уреди извор]

Иако е замислена како книга за деца, Малиот Принц прави повеќе длабоки и идеалистички поенти за животот и човечката природа. Раскажува за средбата со мал принц среде Сахара. Суштината на книгата е кондензирана во познатите редови искажани од лисицата на Малиот Принц: Не можеш да гледаш убаво без срцето, суштината е невидлива за очите.; или: Времето што си го минал со својата роза ја прави неа толку важна.

Инспирација[уреди | уреди извор]

Во Малиот принц, авторот говори за заробеност во пространствата на Сахара покрај авион. Ова, со сигурност, може да се каже дека претставува инспирација од неговиот личен живот, т.е. од искуството кое самиот го имал, а го опишува во детаљи во својата книга Ветер, песок и ѕвезди. На 30 декември, 1935 година, Сент Егзипери заедно со неговиот навигатор Андре Прево, со авион се урнале во либискиот дел на Сахара. Обајцата го преживеале падот, но во голема мерка дехидрирале. Некои, пак, сметаат дека Сент Егзипери инспирацијата ја добил од книгата Паташо, малото момче на авторот Трисан Дрем.

Сент Егзипери, неговиот авион и Малиот принц (на двете страни) на банкнотата од педесет француски франци.

Изданија на македонски јазик[уреди | уреди извор]

Малиот принц во популарната култура[уреди | уреди извор]

Во Франција ликот на Малиот принц е многу популарен, не само во секојдневниот живот на обичните луѓе, туку и пошироко. Банкнотите од педесет француски франци на обете страни го имале ликот на Малиот принц.

Според оваа книга снимени се мјузикл, две опери и анимирана серија. Покрај тоа, еден астероид го носи името Малиот Принц. По повод 70-годишнината од објавувањето на книгата, на 24 јануари 2014 година, во њујоршката книжарница-музеј "Морган" била отворена изложба на која биле прикажани 35 акварели и 25 страници од оригиналниот текст на книгата, лични писма на Сент Егзипери, фотографии и артефакти, како и ретки печатени изданија од колекцијата на "Морган".[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „www.petit-prince.at/“.
  2. The Scotsman (17 март 2008)
  3. 3,0 3,1 "Голема изложба за "Малиот принц" во Њујорк", Дневник, год. XVII, бр. 5373, петок, 24 јануари 2014, стр. 24.
  4. Антоан Де Сент - Егзипери, Малиот принц, Македонска книга, Детска радост, Култура, Мисла и Наша книга, Скопје, 1990.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: