1957 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1947194819491950195119521953 •   
195419551956 1957 195819591960
   1961196219631964196519661967
Поврзан временски период или предмет
1954195519561957195819591960
1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1957 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]