1943 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1933193419351936193719381939 •   
194019411942 1943 194419451946
   1947194819491950195119521953
Поврзан временски период или предмет
1940194119421943194419451946
1910-тите1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1943 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]