1929 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1919192019211922192319241925 •   
192619271928 1929 193019311932
   1933193419351936193719381939
Поврзан временски период или предмет
1926192719281929193019311932
1890-тите1900-тите1910-тите1920-тите1930-тите1940-тите1950-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1929 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]