1979 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1969197019711972197319741975 •   
197619771978 1979 198019811982
   1983198419851986198719881989
Поврзан временски период или предмет
1976197719781979198019811982
1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите1990-тите2000-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1979 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]