Пена на дните

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пената на деновите)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пена на дните  
BorisVian FrothOnTheDaydream.jpg
АвторБорис Вијан
Наслов на
оригиналот
L'Écume des jours
ЗемјаФранција
Јазикфранцуски
Жанр(ови)роман

Пена на дните (француски: L'Écume des jours) — надреален роман од францускиот писател Борис Вијан објавен во 1947. Иако дејството се одвива временски линеарно, романот содржи повеќе сижејни линии, вклучувајќи љубовни доживувања на две двојки, глувци што зборуваат, и човек што остарел неколку години за една седмица.

Иако не е во фокусот на читателот, едно од сижеата вклучува и човек кој се венчал за сопруга што бргу се разболела, и чија болест можела да се лечи само ако пациентот биде посипан со цвеќиња.Романот бил инспирација за три филмови и една опера,[1] а бил рангиран помеѓу 100 книги на векот според Ле Монд. Еден од ликовите во романот, филозофот Жан-Сол Партр, е спунеризам за Жан-Пол Сартр, а низ романот на сличен начин се споменува дел од творештвото на Сартр.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „L'Ecume Des Jours (1968)“. The New York Times. конс. 2012-05-28. 
  2. Stratton, David (2001-02-13). „Chloe“. Variety. конс. 2012-05-28. 

Поврзано[уреди | уреди извор]