Илјада деветстотини осумдесет и четврта

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 1984 (роман))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илјада деветстотини осумдесет и четврта  
1984first.jpg
Корица на првото британско издание
Автор Џорџ Орвел
Наслов на
оригиналот
Nineteen Eighty-Four
Земја Англија
Јазик англиски
Жанр(ови) Дистописко-политички роман
Издавач Secker and Warburg, Лондон
Издадена 8 јуни, 1949
Страници 326 стр. (оригинална верзија)

Илјада деветстотини осумдесет и четврта (англиски: Nineteen Eighty-Four), насловен и како 1984роман напишан од англискиот писател Џорџ Орвел, објавен во 1949. Романот дава слика на замислената иднина и го опишува животот на Винстон Смит, во хипотетичката иднина, во 1984 година. Станува збор за дистописки роман, во кој се опишува светското уредување во иднината. Имено, дејството се одвива во денешна Англија (во книгата дел од Океанија) за време на диктатурата на „партијата“ на „Големиот брат“.[1]

Романот станал многу познат и некој изрази се користат во говорот дури и денес. На пример, познатиот израз „Големиот брат те гледа“ влече корени токму од овој роман.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "BBC - Осврт кон делото". BBC април 2003, Проверено на 19 октомври, 2012
  2. „100 Најдобри романи“. Modern Library. Проверено на 19 октомври, 2012

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Електронски изданија

Поврзано[уреди | уреди извор]